Vrhunski stručnjaci posvećeni vama i vašim najdražima
Centar za bolesti kičme primenom adekvatnih metoda, tretmana i hirurških zahvata rešava najkomplikovanije probleme koji onemogućavaju normalno funkcionisanje kičme. Promene na kičmenom stubu u početku ne daju tegobe. Zbog toga je bitno što više znati o ovoj bolesti. U tekstu ispod možete da saznate nešto više:
Multidisciplinarnom lečenje bola
Oboljenja kičmenog stuba
Cilj ovog teksta je da vam objasnimo zašto nastaju tegobe i kako se one mogu sprečiti, ukloniti ili bar ublažiti.
Bolest kičme, odnosno kičmenog stuba je jedna od najčešćih bolesti današnjice, nastala kao posledica savremenog načina života. Neprirodno držanje tela usled dugotrajnog sedenja na poslu ili ispred kompjutera, vremenom može izazvati relativno ozbiljna oboljenja, praćena jakim bolovima u šaci, leđima, vratu i nogama. Kako biste sprečili ili izvršili prevenciju bolova u kičmi, potrebno je da se svakodnevno krećete, što je više moguće. Nezavisno od toga da li ste već bili kod lekara ili ne, vežbe su te koje morate uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu.
Cela priča oko bolesti kičme zvuči bezazleno, sve dok nas ne preseče oštar bol u leđima (kao posledica lumboišijalgije) ili konstantan bol u vratu (cervikalni sindrom) i slabinskom delu kičmenog stuba (lumbalni bol). Tada odlazimo kod fizijatra, ortopeda gde se pridržavamo terapije uglavnom dok ne prođe bol, da bi se potom ponovo vratili starim navikama u kojima zaboraviljamo da izdvojimo vreme za svoje zdravlje, jer se uvek nađe nešto važnije. Ono što je još bitno napomenuti je da mnogi pacijenti prave fatalne greške, pokušavajući sami da se leče ili još gore, obraćaju se nestručnim licima za pomoć. S obzirom na kompleksnost kičmenog stuba jedino će Vaš lekar znati da Vas uputi i usmeri na pravo lečenje i terapiju.
Lečenje bola je multidisciplinarna procedura
Veliki broj ljudi barem jednom u životu oseti bol a da pri tom ne zna uzrok bola. Signal na odredjeni zdravstveni problem je upravo bol, zbog toga se nikako ne sme olako shvatiti, naročito ako je u pitanju učestali bol. Medicinski fakultet je u okviru specijalizacije za anesteziju i reanimatologiju uveo i subspecijalizaciju iz terapije bola. Lečenje bola je multidisciplinarna procedura i u zavisosti od tipa bola morate proći nekoliko pregleda. Ukoliko je neuropatski bol pacijent mora biti pregledan kod neurologa, neurohiruga uraditi magnetnu rezonancu, možda i skener, kompletnu laboratoriju.
Zdravstvena organizacija je dala jasne smernice u lečenju bola i imate jasno definisanu lestvicu:
- Paracetamol
- nesteroidni antireumatici
- koanalgetici
- Trodon,
- sintetski Morfini
- Morfin
- intervetne procedure
Obzirom na bol kod beningnih ili malignih oboljenja vi ne možete dati jedan lek i očekivati da bol prestane, vi morate pokriti sve receptore neuropatske i viscelarne i koštane da bi ta terapija bila delotvorna!
U našoj ordinaciji ozbiljno smo se posvetili terapiji bola. Bolom se bave doktori različitih specijalnosti.
Oboljenje kičmenog stuba
Kičmeni stub je najznačajniji faktor u očuvanju uspravnog položaja čovečijeg tela. Dve glavne karakteristike kičmenog stuba su antigravitaciono podupiranje i fleksibilnost. Kičma je centralni potporni sistem tela, skelet – koštani deo – je naravno osnova, zglobovi dozvoljavaju pokrete, a mišići ih realizuju.
Između koštanih segmenata kičme – kičmenih pršljenova – nalaze se diskusi, elastični nosači težine koji obezbeđuju pokret u svim pravcima. Diskusi su mekani, mogu se stiskati, rastezati i tako amortizovati, ublažiti opterećenje. Međutim ti pritisci bi i dalje bili preveliki da mišići koji ne samo što kičmi pomažu u kretanju, već svojom napetošću, tonusom umanjuju opterećenje kičme. Da bi podnela opterećenja – 17 puta manja nego da je ravna – kičma je razvila krivine – u vratnom delu lordozu, u grudnom kifozu, lumbalnom lordozu u sakralnom kifozu.
Vratni deo kičme je (sklop 35 zglobova) najpokretljiviji i ima važnu ulogu u održavanju optimalnog položaja glave i vrata. S obzirom na funkciju glave, velika pokretljivost vratnog dela kičme postignuta je po cenu slabljenja njene stabilnosti.
U današnje vreme skoro svi specijalisti u oblasti medicine smatraju, da je uzrok mnogih oboljenja nenormalno stanje kičme. Smatramo da to u većem stepenu određuje nepravilno držanje tela čoveka. Pored toga, jaki potresi i dugotrajno kompresivno opterećenje (na primer, nošenje teških torbi i slično) mogu izazvati pomeranje pršljenova i uklještenje nerva, koji izlazi iz kičmene moždine, a to izaziva poremećaj organa, kojim taj nerv upravlja.
Ukoliko se kičma krivi usled nepravilnog držanja tela ili bolesti, to veoma loše deluje na kosti skeleta. Mišići i vezivno tkivo kičmenog stuba produžuju se ili skraćuju, a unutrašnji organi se pomeraju, što izaziva oboljenje celog organizma.
Postoji i obratna veza – između organa i vezivnog tkiva, mišića kičme i leđa. Patogeni procesi, koji se odvijaju u organu, mogu da se preko vezivnog tkiva prenose na mišiće i da u njima izazivaju bolove. Zato, lečeći kičmu, njene mišiće i vezivno tkivo, vodimo računa i o zdravlju unutrašnjih organa. I obrnuto, lečeći unutrašnje organe, održavamo kičmeni stub u zdravom stanju.
Kao najrasprostranjeniji način lečenja preporučuje se fizikalna terapija koja deluje na bolno mesto, te tako poboljšava funkciju kičme. Fizikalna medicina je najprirodniji metod lečenja i uz edukaciju pacijenata, daje najbolje rezultate kod većine tegoba.