ul. Sušička 1 34110 Kragujevac 065 9440101, 034 6103269 ufm.kragujevac@gmail.com Pon-pet: 09.00-19.00, Sub: 09.00-14:00

Kontakt info

Epiduralna injekcija steroida (ESI)

Minimalno invazivna procedura koja može pomoći u ublažavanju bolova u vratu, ruci, leđima i nogama uzrokovanih upaljenim kičmenim nervima usled spinalne stenoze ili hernije diska.

Koji pristupi aplikovanja epiduralne injekcije postoje? Ova vrsta injekcije može pružiti akutno i značajno ublažavanje bola jer uvodi steroidni lek sa jakim antiinflamatornim efektima direktno u bolno područje u blizini kičmenog živca. Epiduralna injekcija se može dati koristeći bilo koji od sledećih pristupa:

● Transforaminalni put

● Interlaminarni put

● Kaudalni put

Kako teče postupak davanja epiduralne steroidne injekcije?

U kičmeni kanal se ubrizgava odgovarajući rastvor, koji se raspoređuje oko kičmene opne i nervnih korenova. Prilikom davanja ESI igla se uvodi kroz sakralni otvor koji se pipa na sakrokokcigealnom prelazu.Metoda ESI daje dobar kratkoročan i ima dugotrajan efekat u kontroli lumbosakralnog bola.

Koji su potencijalni rizici i kontraindikacije epiduralne injekcije? Epiduralne injekcije steroida se smatraju relativno bezbednim i minimalno invazivnim. U nekim slučajevima mogu se pojaviti privremeni neželjeni efekti i uključuju:

● Bol nakon injekcije

● Mučnina

● Glavobolja

● Vrtoglavica

● Nesvestica (vazovagalni napad)

● Crvenilo lica

Injekcije se obično ne daju kada su prisutna određena komplikovana medicinska stanja, kao što su infekcije, poremećaji krvarenja ili tumori. Pored toga, injekcije se ne mogu davati u slučaju nekontrolisanog dijabetes melitusa, određenih srčanih oboljenja i trudnoće.

Prethodna poruka